Tvůrce webu je i pro tebe! Postav třeba web. Bez grafika. Bez kodéra. Hned.
wz

Home                                  Jak to začalo a co bylo potom.

    Když jsme si se ženou jako jeden ze svatebních darů zvolili tehdy těžko dostupný gollbalový míč pro nevidomé z NSR, byl v témže katalogu i nějaký elektronický míč pro nevidomé.  Tehdy jsme o něm také uvažovali, ale zdál se nám moc drahý. Časem z katalogu však vymizel. Osobně si myslím, že se nejspíše nepodařilo vyřešit poruchovost u takto mechanicky namáhané hračky, s mnoha krizovými místy (napájecí konektor na povrchu míče atd.).
    Zvláště rodiče nevidomých dětí však po něčem podobném stále volali. Pro děti se sice již dávno vyráběly různé ozvučené míče a míčky,  ale mechanické ozvučení ztichne, když ustane pohyb míče.  Problém tzv. mrtvého míče se řeší i v míčových hrách školních dětí, natož když si malé dítě hraje samo. Míč se mu zakutálí pod stůl, ono cestou narazí na jeho nohu, tím se zdrží, míč ztichne a nemůže ho najít. Důvody k pláči jsou pak hned dva.
    Nové tisíciletí nám přineslo velmi příjemný míč z molitanu ozvučený PaedDr. Ladislavem Bláhou. Když jsem takto ozvučený míč prvně viděl, byla to láska na první pohled a hned jsem se ujal jeho výroby.
    Pan  Jaroslav Skalník řadu let docházel za nevidomými dětmi se svou vysílačkou a učil je lovit v éteru tzv. QSL lístky a o problematiku nevidomých se živě zajímal. Sám zkoušel některé elektronické pomůcky vyvíjet a o jiných jsme spolu léta diskutovali. Molitanový míč ho též zaujal - jako způsob ochrany choulostivé elektroniky před nárazy míče; s napájecím konektorem si věděl rady také. Rozhodl se vyvinout pro míč indukční nabíjení. Několik let úvah a pokusů vyvrcholilo tiskovou konferencí při příležitosti výstavy Tactus.cz v prosinci 2007, kde jsem první prototyp míč představil zástupcům tisku. Dostavili se zástupci dvou časopisů a ČTK. Z běžně rozšířených novin pro vidící zprávu ČTK tehdy přetisklo jen moravské METRO, jak dokumentuje obrázek:

noviny - metro prvně představují míč
   
    Následovaly dalši dva roky úprav podle připomínek nevidomých, rodičů dětí a zástupců organizací, kteří míč testovali. Dva roky, kdy nám přestali vyrábět dva čipy, na nichž byl míč postupně naprogramován. Po marných pokusech jiných programátorů se nám podařilo najít ochotného člověka pana Ing. Jiřího Teplého, který vytvořil použitelný program který stále zdokonaluje. Bojujeme i s problémy při shánění jiných součástek, kterých si nemůžeme dovolit objednat tolik, aby nám je dovezli přímo od výrobce z Tchajwanu.  Tak se nakonec přeci jen podařilo v září 2009 dát do prodejen Tyflopomůcek prvních 6 míčů k prodeji za zaváděcí sponzorovanou cenu.